Kurumumuzda "Hafızlık İcazet Töreni" düzenlenmiştir.
  03.12.2021

       

           Amasya  E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda hükümlü olarak bulunan Ömer YILMAZ, 18 ay süren eğitimin ardından, Adalet Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında 3 Aralık 2019'da imzalanan protokolden sonra kurulan Manevi Rehberlik Birimi'nin katkıları ile Kurumumuzun hafızı oldu. Bu vesile ile 2 Aralık 2021 tarihinde saat 14:30’da Kurum bahçesinde protokol üyelerinin katılımı ile Hafızlık İcazet Töreni düzenlendi.

          Törene, Amasya  Valisi Sayın Mustafa MASATLI, Amasya Belediye Başkanı Sayın Mehmet SARI , Amasya  Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Mahmut BIÇAKCI, Amasya Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr. Süleyman ELMACI , Amasya İl Emniyet Müdürü Sayın Ali Kemal KURT , Amasya Cumhuriyet Savcısı Sayın Yunus Emre ZENGİN , Amasya İl Müftüsü Sayın Durmuş AYVAZ katıldı.

            Amasya  E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda; saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan tören, Hükümlü Ömer YILMAZ’in Kuran-ı Kerim tilaveti, Amasya İl Müftüsü Durmuş AYVAZ, Amasya Cumhuriyet Başsavcısı Mahmut BIÇAKÇI, Amasya Valisi Mustafa MASATLI tarafından konuşmalar yapıldı, ilahi dinletisi gösterisi yapıldı. İl Müftüsü Durmuş AYVAZ cübbe ve sarık giydirmesi ve hatim duası ile devam etti.Amasya İl Müftülüğü tarafından Hafız  Ömer Yılmaz’a Kuran-ı Kerim, bazı kitaplar ve altın, Amasya Cumhuriyet Başsavcılığı, Amasya Belediyesi tarafından hediyeler takdim edildi.

         Törende konuşan Amasya Valisi Sayın Mustafa MASATLI, bugün, burada örnek gösterilecek bir olayı hep birlikte yaşıyoruz. Yüce Allah insanların günah işleyebileceğini, hata yapabileceğini, ancak bundan sonra tövbe ederek bu hatasından dönebileceğini Peygamber Efendimiz aracılığıyla bizlere iletti. İnsanlar hayata aynı başlamıyor, hayat içerisinde aynı şeyleri yaşamıyor ve maalesef suç işleyebiliyor. Ama burada önemli olan ve bizlere bildirilen, insanın hata işledikten sonraki hayatını yaşanabilecek, uygun şekilde düzenlemesi olduğudur.. Devletimiz ve yargı sistemimiz geçmişten bu yana çok gelişmeler göstermiş, çok yol katetmiştir. Dolayısıyla insanlar artık suç da işlemiş olsa; cezaevlerinin yönetimi, buralarda uygulanan yöntemler ve diğer kurumlarla yapmış olduğu iş birliği çerçevesinde, mahkûmlarımızın, tutuklularımızın iyi bir şekilde hayata dönmesi için her tür çabayı, her tür yöntemi ve metodu uygulamaktadırlar. Burada da Adalet Bakanlığımız ile Diyanet İşleri Başkanlığımız arasında protokol yapılmış ve bu protokol çerçevesinde kapsamlı ve üst düzey dini eğitim çalışmaları başlatılmıştır.Bizler hepimiz biliyoruz ki, Peygamber Efendimiz bizlere öğüdünde “Sizin en hayırlılarınız, Kur’an’ı öğrenen ve öğretenlerinizdir.” buyuruyor. Bu bakımdan cezaevine girmiş, mahkûm olmuş bir kardeşimizin, burada Kur’an-ı Kerim’i öğrenmesi ve hıfzetmesi, bize bunu gösteren güzel bir Aşr okuması gerçekten çok etkileyici ve takdire şayan bir durumdur. “Her şerde bir hayır vardır.” sözünde olduğu gibi, cezaevine giren bu kardeşimizin, cezaevinde hafız olmasını bu açıdan değerlendirmemiz gerekmektedir.İnsanların hayata nerede başladığı değil, nasıl noktaladığı önemlidir. Bu bakımdan ben bundan sonra, bu kardeşimizin burada ve Türkiye’deki diğer noktalarındaki tüm mahkûmlara da örnek olacağını, onları bu yöne sevk edeceğini canı gönülden diliyorum ve bekliyorum.” diyerek sözlerine son verdi

         Törende konuşan Amasya Cumhuriyet Başsavcısı Mahmut BIÇAKCI ise Amasya E Tipi Kapalı İnfaz Kurumunun ilk hafızının Ömer YILMAZ olduğunu vurguladı ve İslam'ın ilk yıllarından bu yana hafızlığın önemli bir ayrıcalık sayıldığını kaydeden Başsavcı Mahmut BIÇAKCI, "Bu hizmetler sayesinde hükümlüler için, insanımız için cezaevleri cezaların infaz edildiği dört duvar olmanın yanında aynı zamanda birer mektep, okul belki yerine göre rehabilitasyon merkezi haline geliyor. Ben bu duygu ve düşünceler ile birlikte başta Bakanlığımıza ve Diyanet İşleri Başkanlığımıza, Sayın Valimize, müftülüğümüze ve ceza infaz kurumuna teşekkür ediyorum." dedi.Törende Ömer YILMAZ’a  Amasya Valisi Sayın Mustafa MASATLI ve  Amasya  Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Mahmut BIÇAKCI tarafından hafızlık diploması verildi. Kurumumuzda görevli vaizlere ve kurum öğretmenimize teşekkür belgeleri takdim edildi.

  Adres

  Helvacı, Amasya E Tipi Kapalı Cezaevi No:53, 05100 Amasya Merkez/Amasya

  Telefon

  Tel: 0 (358) 242 03 64 - 0 (358) 242 07 25

  Fax: 0 (358) 242 05 85

  E-Posta

  abbamasya.etcikisaretadalet.gov.tr